Egy kávézó asztal körül hosszú kávét fogyasztók 5 csésze kávéval.

Mennyi koffeintartalma van a kávénak?

Mennyi koffeintartalma van a különféle kávéfajtákban és kávéitalokban? Milyen hatással van a koffein a szervezetre? Cikkünkben megtalálod a legfontosabb infókat a kedvenc hétköznapi serkentődről.

Kevés ahhoz fogható mindennapi öröm van, mint amikor a testedet átjárja az energialöket néhány perccel egy csésze kávé elfogyasztása után. Ilyenkor mintha minden egy kicsivel gördülékenyebben menne, legyen szó reggeli ébredésről, munkáról, tanulásról, vagy akár egy baráti beszélgetésről vagy közösen eltöltött délutánról a családdal.

Olvasd el cikkünket és tudj meg a koffeinről mindent, amire a hétköznapokban csak szükséged lehet!

Mennyi koffein van a különféle kávéfajtákban?

Bár rengetegféle kávécserje létezik, kereskedelmi forgalomban szinte kizárólag a robusta és az arabica nevű fajtákkal fogsz találkozni.

Egy szem arabica kávé koffeintartalma 0,8-1,5% körül van, míg egy robusta kávé 1,7-3,5% koffeint tartalmaz.

Az arabicát hagyományosan a “finomabbnak” ismeri az átlagos fogyasztó, míg a robustával kapcsolatban a magasabb koffeintartalom szokott előtérbe kerülni. Mindkét típus tartalmaz koffeint, és mindkét kávéfajtának sajátos ízjegyei vannak. Sokszor kávékeverékekben együttesen is használják. Az sem mindegy, hogy hol, melyik vidéken termett a kávé. Kezdjük az elején:

Mennyi koffein van egy kávéban?

A kávé fajtája csak egy aközül a rengeteg tulajdonság közül, amelyek meghatározzák, mennyire “pörget” a kedvenc italod. A legfontosabb talán a felhasznált víz és kávé tömegének az aránya, hiszen az elsődleges serkentő a kávéban a koffein (a hasonló hatású cukorról most nem lesz szó, de muszáj megemlítenünk, hiszen sokan cukrozzák a kávéjukat).

A különféle kávék koffeintartalma nagyságrendileg

Koffeinmentes kávéban is van koffein: 2-15 mg

Bizony, a koffeinmentes kávéban is található koffein, még ha elhanyagolható mennyiségű is. A koffeinmentes kávékészítményeket, csak úgy, mint a “rendes” kávét, a kávécserje terméséből készítik. Ezt kémiai eljárásoknak vetik alá, amelynek eredményeképpen a koffein kiürül a kávébabokból, azonban egy minimális és törvények által szabályozott mennyiség mindig benne marad a kész termékben.

Espresso koffeintartalma és az abból készülő italok: 40-70 mg

Mindegy, hogy lungo vagy americano, latte vagy cortado, a koffeintartalom meghatározásakor a szirupszerűen erős feketék mellett ehhez a kategóriához vesszük a különféle hosszúkávéitalokat, hiszen csak a felhasznált víz, tej, tejszín, vagy altertej mennyisége különbözik bennük.

Itt még szót érdemel a híres olasz ristretto kávé koffeintartalma, mely a legrövidebb, egy kortynyi energia, magas nyomáson készül. Mivel rövidebb ideig készül, mint a presszó, a koffeintartalma a közhiedelemmel ellentétben bizony kevesebb.

Instant kávék, például a jól ismert nescafé koffeintartalma: 60-100 mg

Lássuk be: az instant kávét nem az ízéért, vagy a gőzölgő csészével a kézben eltöltött, fennkölt pillanatok élvezéséhez isszák. Ezek a termékek tartalmazzák azt a bizonyos gyors löketet, ami a nap elindulásához szükséges – de milyen áron?!

A kapszulás kávék koffeintartalma nagy szórást mutat: 40-130 mg

Koffeinmennyiség szempontjából a kapszulás kávék azok, amelyek a legmegbízhatóbb koffeindózist tartalmazzák, a lehető legkevesebb elkészítési idő és művelet mellett. Egy kapszulában pontosan az és annyi van, amennyi a dobozra van írva, ezért a koffeintartalom széles spektrumon mozoghat a terméktől függően.

Filterkávé koffeintartalma: 80-200 mg

Akit az igazán pezsdítő koffeinlöket éltet a hétköznapokban, az a filteres kávé készítése közben tudja igazán kiélni a pörgés iránti vágyait. A filteres gépekbe és eszközökbe nagyobb mennyiségű kávé is elfér, amelyet természetesen egészen finomra is lehet őrölni, így összességében hatalmas kávéfelületen haladhat át a forró víz, így nagy mennyiségben oldódnak ki ízanyagok, savak és persze koffein is.

Miben van még koffein a kávén kívül?

A kávé a legismertebb és leggazdagabb koffeinforrás, de több más növény is tartalmazza ezt a vegyületet, ami természetes módon tartja távol a kártevőket.

Jelentős mennyiségű koffein található a kakaóbabban, ami azt jelenti, hogy csokoládét sem érdemes lefekvés előtt fogyasztanunk: 100 gramm 100%-os étcsokoládéban kb. két és fél csésze kávénak megfelelő koffein található. Mivel a csokoládék többsége jelentős mennyiségű cukrot is tartalmaz, a gyerekeknek csak mértékkel adjuk!

 

Üdítők, teák, energiaitalok

Jelentős természetes koffeinforrások még a kóladió, amelyből a népszerű üdítő készül, a zöld tea, a dél-amerikai esőerdőkben őshonos guarana, valamint a szintén dél-amerikai yerba mate is.

Egészséges-e a koffein edzés előtt?

Az nem kérdés, hogy ennek az élénkítő vegyületnek jótékony hatásai vannak a produktivitásra, a sportteljesítményre és a koncentrációra. Régen azt mondták, hogy a jobb teljesítményért, dobjon be a sportoló edzés előtt egy cukros presszót. Ennek szerepét mára a koffeintartalmú energiaitalok, serkentő sportitalok vették át, melyek hatása akár több csésze kávénak felel meg, de tartalmaz más, a szervezetnek szükséges ásványi anyagokat is.

Kell-e a szervezetnek a mindennapi koffein?

Aki rendszeresen olvas híreket, magazinokat, az időről időre belefuthat kutatásokba a kávé egészségre gyakorolt hatását illetően. Abban ma egyetértenek a kutatók, hogy a visszafogott kávéfogyasztás kedvező hatással van a keringésre, az agyi egészségre, valamint a mentális egészségre is.

Persze, mint mindent, a koffeinfogyasztást is könnyű túlzásba vinni. 

Ha nem találjuk el azt a mennyiséget, amellyel a legjobban boldogul a testünk, akkor jön nnek a koffein túladagolás tünetei: szaporább szívverés, idegesség, izzadás, nyugtalanság.

Mire jó még a koffein?

Maga a koffeint élénkítő, felszívódás-serkentő hatása miatt egyes gyógyszerekhez, például egyes fejfájáscsillapítókhoz, köhögéscsillapítókhoz külön adagolják, így érdemes megnézni a tablatta összetételét, ha este vesszük be!

Fontos természetesen az is, hogy csak akkor kávézzunk, ha nincsenek keringési panaszaink, vérnyomásproblémánk vagy koffeinérzékenységünk.

Egyes tanulmányok szerint a kávézás csökkentheti egy sor betegség kialakulásának kockázatát a Parkinson-kórtól a májrákig – de ezeket senki helyében nem vennénk készpénznek. Kávézzunk azért, mert finom, jólesik, és mert szükségünk van a kávézáshoz hasonló szertartásokra a hétköznapokban, de ne várjunk tőle csodát! 

Kávézni úgy a legélvezetesebb, ha folyamatosan odafigyelsz rá és tudatosan fogyasztod. Próbálj ki új fajtákat és elkészítési módokat, kóstolj minél többféle kávét, légy nyitott az újdonságra! Ha tudod pontosan, hogy mi kerül a csészédbe, jobban fogod élvezni az egészet.

Ha ismered a határaidat és figyelsz a testedre, akkor mindig pont annyi koffeint viszel be a szervezetedbe, amennyire éppen szükséged van (ha egyáltalán szükséged van rá). Ha egy csésze bőven elég számodra egy nap, ne igyál többet ennél a mennyiségnél!

Szerezz kiváló minőségű kávét, találd meg a hozzád illő kávéfőzőt, és legyen egy megbízható mérleged és darálód! Ezekkel mindig pont úgy készítheted el kedvenc feketédet, ahogyan neked a legjobban esik, tapasztald ki a kávé koffeintartalom számodra ideális mértékét

Legyen a kávézás örömforrás, ínyenc pillanat a számodra, szánj  rá időt  hogy megadhasd a módját.

 

Kiemelt cikkek

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Szeretnél specialty kávékkal kapcsolatos érdekességekről, főzési technikákról és receptekről olvasni? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre!